.żaba rogata

Nazwa:
LAC. Ceratophrys cranwelli
PL. Żaba rogata
ENG. Horned frog or Pacman Frog
DE. Schmuckhornfrosch

Systematyka:
Rząd: Anura
Rodzina: Leptodactylidae
Gatunek: Ceratophrys cranwelli

Występowanie:
Argentyna, Urugwaj, Brazylia.

OPIS:

Środowisko naturalne:
Zwierze zamieszkuje tereny leśne. Najłatwiej ją spotkać w okolicach gdzie występują okresowe podtopienia terenu. Prowadzi skryty tryb życia, najczęściej zagrzebana w ściólce, lub w naturalnych kryjówkach. W okresach suszy lub spadku temperatury, potafi sie dość głęboko zakopać w podłożu aby przetrwać niekorzystne warunki.

Wygląd:
Ciało lekko spłaszczone grzbietobrzusznie, masywne, pokroju kulistego. Stosunkowo krótkie, mocne kończyny. Skóra na grzbiecie pokryta brodawkami. Na brzuchu gładka. Ubarwienie jest mieszaniną kolorów: zielonego, żółtego, brązów i czerni, w postaci podłóżnych plam. Odmiany albinotyczne mają ubarwienie kremowo - pomarańczowe. Masywna głowa zaopatrzona w silne szczęki. Oczy umieszczone stosunkowo wysoko z charakterystycznymi różkami ( którym żaba zawdzięcza swoją nazwę ). Płazy osiągają około 450g .

Aktywność:
Zwierzę aktywne całą dobę. Ożywia sie w porach karmienia. Latem żaby rogate mogą przechodzić okres estywacji.

HODOWLA:

Terrarium:
Terrarium o budowie horyzontalnej, minimalne wymiary dla dwóch osobników: 60 x 60 x 30 (szer. x dł. x wys.). Na podłoże najlepiej nadaje się włókno kokosowe pokryte z wierzchu mchem torfowcem, w którym żaby chętnie sie zakopują czatując na zdobycz. Rośliny w terrarium powinny być mocne, ze wzgledu na rozmiary żab rogatych, lub poza ich zasięgiem. Jako że rogatki są słabymi pływakami basen nie jest wymagany. Jeżeli już jest to niezbyt głęboki. Dobrze umieścić w terrarium większe kawałki kory lub korzenie zapewniające płazom możliwość ukrycia się.

Temperatura:
Żaby rogate są stosunkowo odporne na wachania temperatury. Najbardziej optymalne są te z przedziału 24-28 stopni. W nocy tolerowane są spadki temperatury. Przy zbyt niskiej płazy zakopują się całe w podłożu. Do utrzymania porządanej temperatury najlepiej zastosować żarówkę, co pozwala uzyskać strefy o zróżnicowanej temperaturze. Nie stosujemy mat ani kamieni grzejnych.

Światło:
W terrarium symulujemy period świetlny jak w środowisku naturalnym: latem: 14h, zimą:10 - 12 h. Nie wymagają lamp UVB.

Wilgotność powietrza:
Wilgotność w terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 70 -80%. Spadek wilgotności moze spowodować zaprzestanie przyjmowania pokarmu przez zwierzęta.

Żywienie:
Żaby rogate nie są wybrednymi lokatorami terrarium. Zjadają wiekszość dostępnej karmówki. Bardzo łatwo uczą się przyjmowac pokarm z pensety. Młodym jak i dorosłym osobnikom podajemy świerszcze, karaczany, mole woskowe, jedwabniki, mysie noworodki. W okresie letnim, świetnym pokarmem jest plankton łąkowy. Nie zaleca się podawać larw drewnojada jak i mączniaka ze wzgledu na ich silny aparat gębowy, a stosunkowo delikatny przewód pokarmowy płaza. Dorosłym osobnikom można podawać martwe myszy (1-2 razy w miesiącu). Wraz z pokarmem podajemy preparaty witaminowe i wapniowe, zwłaszcza młodym osobnikom, które szybko rosnąc są wrażliwe na ich niedobór ( rozwija się u nich krzywica). Ze względu na ich żarłoczność trzeba uważać, aby ich nie przekarmić.

Płeć:
Różnice pomiędzy samcem a samicą są najlepiej zauważalne u osobników starszych, mierzących około 8 cm. Samce mają bardziej obwisłe podgardle i ciemno zabarwione modzele na palcach przednich łap, oraz większe rogi na głowie. Są bardziej smukłe i mają dobrze widoczne kości miednicy. Samice sa masywniejszej budowy i osiagają wieksze rozmiary, co mozna brać pod uwagę przy określaniu płci w przypadku osobników dorosłych.

Rozmnażanie:
Żaby rogate w terrarium nie jest łatwo rozmnożyć. Aby zachęcic je do godów, żaby muszą przejś okres spoczynku zimowego. Obniżamy w tym czasie temp. do około 14-16 stopni a wilgotność do poziomu około 60 % (sprawdzamy czy podłoże nie przeschło za bardzo - sprzyskujemy raz w tygodniu). Skracamy także dzień do około 10 godzin. Zaprzestajemy karmienia. Po około 2 miesiącach podnosimy temperaturę do około 33 stopni i zwiększamy wilgotność do ok 100% - zraszamy terrarium kilka razy dziennie. Zmiana warunków powinna stymulowac żaby do rozpoczęcia godów. Samica składa od 800 - 1000 jaj, z których po około dobie wylegają sie kijanki. Okres przeobrażenia trwa 4-6 tygodni. Młode żaby, jak wiekszość hodowanych gatunków, najlepiej trzymac na wilgotnych ręcznikach papierowych, co pozwala zachować należytą higiene.