.rosolistnik

Systematyka:
Rząd: Droserales
Rodzina: Droseraceae
Rodzaj: Drosophyllum
Gatunek: Drosophyllum lusitanicum


Występowanie:
Zach. Marok, Płd. - zach. Hiszpania, Portugalia.

OPIS:

Środowisko naturalne:
Zasiedla suche zbocza górskie. Spotykany w suchych zaroślach, także na piaskach..

Zdobywanie pokarmu:
Liście drosophyllum pokryte są gruczołami dwóch rodzajów: stojącymi na trzoneczkach i siedzącymi. Siedzące produkują sok trawienny, stojące wydzielają lepką ciecz, służącą do zwabiania i chwytania owadów. Na liściach znajduje się zwykle 6 rzędów gruczołków na trzoneczkach i 11-12 rzędów gruczołków siedzących. Gruczołki nie reagują na podniety mechaniczne, wrażliwe są tylko na podniety chemiczne. Lepka wydzielinagruczołków wysokich wykazuje reakcję kwaśną, wskutek czego może działać rozpuszczająco na ciało owada. Jeżeli pewna ilość tej wydzieliny ze śladami rozpuszczonego białka zostanie przeniesiona przez szamocacego się owada na gruczołek siedzący, staje się to podnietą natury chemicznej, na którą gruczołek ten reaguje wydzieleniem soku trawiennego. Produkowanie soku rozpoczynaja zaraz i inne gruczołki, gdyż podnieta rozprzestrzenia się szybko dookoła. Absorpcja pozywnego soku, powstałego wskutek rozłożenia ciała owada, nastepuje za pośrednictwem obydwu rodzajów gruczołków.

HODOWLA:

Temperatura:
Rosolistnik wytrzymuje temperatury nawet do 38 °C ale lepiej rośnie w niższych temperaturach (4,5-25°C).

Światło:
Wymaga jasnego, nasłonecznionego miejsca.

Wilgotność powietrza:
Nie wymaga podwyższania wilgotności

Podłoże;
Najlepszym podłożem dla rosolistnika jest mieszanina torfu pH 3,5-4,0 z gruboziarnistym piaskiem lub perlitem w stosunku 1:3.

Wilgotność podłoża:
Podłoże powinno być wilgotne ale nie może być przemoczone. Rosolistnika sadzimy w glinianej doniczce (nieszkliwionej), którą umieszczamy w pojemniku wypełnionym torfowcem. Nie podlewamy rośliny bezpośrednio, tylko warstwę torfowca. Rosolistnik pobiera potrzebną mu wodę przez porowate ścianki doniczki.

Przesadzanie:
Nie jest konieczne.

Podlewanie:
Roślinkę podlewamy wodą destylowaną, ewentualnie deszczówką. W ostateczności stosujemy wodę z kranu, przegotowaną i odstaną.

Rozmnażanie:
- nasiona
Roślina jest samopylna. Nasiona kiełkują dopiero po 2 latach. Można przyspieszyć proces kiełkowania poprzez mechaniczne uszkodzenie łupiny pocierając papierem ściernym, zalewając nasiona gorącą woda na noc lub poprzez moczenie nasion w roztworze kwasu giberelinowego przez 24 godziny. W moim przypadku ostatnia opcja była najbardziej skuteczna.

Nawożenie:
Nie nawozimy. Rosolistnik potrzebne dla siebie składniki odżywcze czerpie ze schwytanych owadów.

Okres spoczynku:
Rosolistnik nie wymaga okresu spoczynku.

Pielęgnacja:
Obumarłe liście usuwamy przy pomocy ostrego narzędzia, żeby zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów. Strawione owady usuwamy pęsetą.