.kameleon jemeński

Nazwa:
LAC. Chamaeleo calyptratus
PL. Kameleon jemeński
ENG. Yemen Chameleon
DE. Jemenchamäleon

Systematyka:
Rząd: Reptilia
Rodzina: Chamaeleonidae
Gatunek: Chamaeleo calyptratus

Występowanie:
Jemen, Płd. Arabia Saudyjska

OPIS:

Środowisko naturalne:
Kameleon jemeński jest jaszczurką nadrzewną. Osobniki dorosłe najczęściej wystepują w wyższych partiach drzew, młode zaś zamieszkują zarośla położone bliżej ziemi. Preferują klimat suchy. Występują zarówno na terenie górzystym, jak i w lasach i dolinach połódniowej Arabii saudyjskiej i Jemenu. Są jednym z niewielu kameleonów tolerujących szeroki zakres temperatur.

Wygląd:
Jeden z większych gatunków kameleona. Samiec dorasta do ok. 60 cm, samica 35 cm długości. Ubarwienie: jasne, intensywne kolory. Dominujacym jest zielony, z domieszką żółtego, niebieskiego i czarnego w postaci różnego rodzaju pasów i plam. Chrakterystyczne dla tego gatunku jest białe zabarwienie wyrostków skórnych tworzących grzebień brzuszny i grzbietowy. Jasne ubarwienie mają także łuski na krawędziach "kasku" i w okolicach pyska. Wg najnowszych badań (http://sciencenow.sciencemag.org/cgi/content/full/2008/129/2) zmiany kolorów w mniejszym stopniu służą zwierzętom jako kamuflarz, lecz częściej są wykorzystywane jako swego rodzaju "język". Ciało spłaszczone bocznie, w zależności od "nastroju" mniej lub bardziej. Głowa masywna zaopatrzona w znacznych rozmiarów kask (wiekszy u samców). Otwór gębowy wyposarzony w silne szczęki. Oczy umieszczone na charakterystycznych "wieżyczkach", mogące się poruszać niezależnie, co pozwala kameleonowi patrzeć jednocześnie w dwóch różnych kierunkach. Kończyny smukłe, zaopatrzone w stopy w postaci "szczypiec" - powstałe ze zrośnięcia dwóch i trzech palców. Wyposażone w silne pazury. U samców na stopach występują swoiste ostrogi. Ogon długi, często stanowi więcej niż 50% długości ciała, chwytny, wykorzystywany przez kameleony jako dodatkowa kończyna.

Aktywność:
Zwierzę aktywne w dzień

HODOWLA:

Terrarium:
Terrarium o budowie wertykalnej, duże, ok 1 metra sześciennego dla jednego, dorosłego osobnika. Dobra wentylacja. Ściany pokryte chropowatym materiałem, umożliwiającym wspinanie, np. zaprawa atlas plus, korek, mata z włókna kokosowego. We wnętrzu umieszczamy dużą liczbę gałęzi lub rośliny o mocnych łodygach, jak fikusy czy scindapsusy. Nie należy umieszczać roślin wydzielających drażniący lub trujący sok, gdyż kameleony urozmaicają swoją dietę, zjadając części roślin. Młode osobniki możemy trzymać w większej grupie, natomiast u dorosłych występuje silny terytorializm, dlatego najlepiej trzymać je osobno, gdyż mogą się poranić.

Temperatura: w przedziale 24-30 stopnie Celcjusza, punktowo do 37.

Światło:
W terrarium symulujemy period świetlny jak w środowisku naturalnym: 10 - 12 h.

Wilgotność powietrza:
Wilgotność w terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 30 - 40%. Terrarium zraszamy 1 razy dzienne. W terrarium należy zapewnić dobrą wentylację - najlepiej gdy dwie ścianki posiadają większą część swojej powierzchni z siatki. Woda do picia powinna być dostepna przez cały dzień w postaci kapiących kropel lub strużki wody, co stymuluje kameleony do picia. Świetnie sprawdza się plastikowa butelka zaopatrzona w kroplówkę, co pozwala na regulację tempa kapania.

Żywienie:
Wszelkiego typu bezkręgowce odpowiednie do rozmiarów kameleona. Świeżo wyklute młode karmimy muszką owocową i wylęgiem świerszcza. Wraz ze wzrostem zwiększamy rozmiar podawanych świerszczy, oraz uzupełniamy dietę o muchy domowe (dorosłe - nie podajemy larw ),ewentualnie mole woskowe - zarówno larwy jak i motyle. Dorosłym podajemy duże świerszcze, szarańczę, karaluchy, ćmy. Można uzupełnić dietę o larwy mącznika, ale nie za często, gdyż powodują otłuszczenie narządów wewnętrznych. Wraz z pokarmem podajemy preparaty wapniowe dla gadów, do każdego karmienia, i witaminy dla gadów - raz w tygodniu ( nie vibowit, ani inne suplementy dla ludzi).

Płeć:
Wyraźny dymorfizm płciowy. Płeć możliwa do określenia w każdym wieku. Samce mają ostrogi na stopach, bardziej pionowo ustawiony kask i szerszą nasadę ogona. W przypadku osobników dorosłych, samce intensywniej ubarwione, bardziej zróżnicowane kolorystycznie. Dużo większe od samic.

Rozmnażanie:
Samica gotowość do godów sygnalizuje obecnością na ciele blado niebieskich plamek. Wpuszczamy ją do terrarium samca. Do kopulacji dochodzi prawie natychmiast. Trwa ona kilkanaście minut. po kopulacji samica ciemnieje i pojawiająsie na całym ciele drobne jasniejsze plamki (zdj. 2 i 5). Samicę przenosimy z powrotem do oddzielnego terrarium. Jeżeli ciemny kolor i plamki utrzymują się, znaczy że doszło do zapłodnienia i po około 30-40 dniach samica powinna złożyć jaja w ilości 15-85 szt. Jaja inkubujemy w temp. 28 st. w dzień i 24 st. w nocy, przez okres 6 - 8 miesiecy. Młode karmimy małymi świerszczami.